Dla rodziców

Drogi Rodzicu!

Przeczytaj poniższe artykuły, aby pomóc swojemu dziecku w pierwszych chwilach na lodzie.

 • OBOWIĄZKI MŁODEGO ŁYŻWIARZA
 • JAK POMÓC DZIECIOM CZERPAĆ RADOŚĆ Z JAZDY
 • PRZEPIS NA SUKCES
 • WARTOŚCI IDĄCE Z TRENINGU JAZDY FIGUROWEJ

OBOWIĄZKI RODZICÓW MŁODEGO ŁYŻWIARZA

Jako rodzic młodej łyżwiarki lub łyżwiarza , chcesz najlepiej dla swojego dziecka. Ten artykuł powinien pomóc Ci zrobić dużo więcej niż tylko pokazać jak przetrwać twojemu dziecku doświadczenie z lodowiskiem .Artykuł ten powinien pokazać Ci jak w pełni czerpać radość z jazdy figurowej oraz sprawić aby treningi były zabawą i cennym doświadczeniem dla twojego dziecka. Aby to zrobić, przede wszystkim potrzebujesz zrozumieć obowiązki  rodzica młodego łyżwiarza figurowego.

 1. Zachęcaj dziecko do jazdy, ale nie naciskaj. Pozwól dziecku wybrać czy chce jeździć czy nie.
 2. Zrozum czego twoje dziecko oczekuje od jazdy figurowej na lodzie i zapewnij dodatkową pozytywną atmosferę do osiągnięcia tych celów.
 3. Naucz dziecko patrzenia perspektywicznego. Spraw by jazda figurowa na lodzie nie stała się
  dziecka życiem, spraw by była jego częścią.
 4. Pomóż dziecku ustawić wyzwania raczej na realistycznych celach niż tylko skupiać  się na wygrywaniu.
 5. Pomóż dziecku zrozumieć cenne lekcje płynące z treningów, jakich mogą się nauczyć.
 6. Naucz dziecko podporządkowania wobec trenera.
 7. Dyscyplinuj dziecko, gdy jest to konieczne,
 8. Nastawiaj swoje dziecko pozytywnie do trenera, treningów i zawodów – nie mieszaj ani nie staraj się „trenować” z za bandy.

JAK POMÓC DZIECIOM CZERPAĆ RADOŚĆ JAZDY

Możesz pomóc dziecku czerpać radość z jazdy figurowej na lodzie robiąc co następuje:

 • Rozwijaj wygrywanie perspektywiczne – wszystkie decyzje podjęte przez rodzica powinny bazować przede wszystkim  na tym co jest najlepsze dla dziecka, a następnie na tym co może pomóc dziecku  wygrywać.
 • Buduj w dziecku poczucie szacunku dla samego siebie. Budowanie szacunku do samego siebie jest najważniejszym  zadaniem  rodzica. Nie jest to łatwe, a nawet można powiedzieć, że poprzez dominującą w sporcie postawę „Zwycięstwo jest wszystkim” (z ang „winning is everything”) jest jeszcze trudniejsze. Zawodnikom, którzy poczucie własnej wartości budują poprzez wygraną będzie trudniej przejść przez trudne czasy kiedy przegrają.
 • Podkreślaj zabawę, rozwijaj umiejętności i dąż do wygranej – Powodem dla którego powinieneś podkreślać zabawę jest zupełnie prosty: bez tego Twoje dziecko nie będzie chciało po prostu jeździć na łyżwach. Dzieci nie mają poczucia, że coś jest zabawą i że coś jest fajne kiedy wywiera się na nich presję do zwyciężania i nie doskonali lub nie uczy nowych umiejętności. Z drugiej strony treningi stają się dla nich przyjemnością kiedy są dobrze zorganizowane, kiedy rozwijają w dzieciach ich umiejętności i kiedy koncentrują się na dążeniu do poprawy.
 • Pomóż dziecku ustalić cele działania – cele działania, które podkreślają indywidualne doskonalenie umiejętności są dużo lepsze niż cel wyniku wygranej ponieważ są pod kontrolą zawodnika i pomagają zawodnikowi je polepszać.

PRZEPIS NA SUKCES

Rodzicu!

 • Czy jesteś gotowy, by dzielić się swoim dzieckiem?  Oznacza to pełne zaufanie do trenera, bądź trenerki w sportowym prowadzeniu twojej pociechy. Musisz być w stanie zaakceptować autorytet trenerski i pogodzić się z faktem, że trener lub trenerka może teraz pozyskać część podziwu dziecka, który wcześniej był zarezerwowany tylko dla Ciebie.
 • Czy potrafisz określić swoje słabe strony i czy jesteś świadom swoich niedociągnięć? Jako rodzicom, czasem trafiają nam się potknięcia, czasem doznajemy emocji, które powodują, że powiemy za dużo nim się nad tym zastanowimy. Zdarza się, że oceniamy nasze dzieci zbyt pochopnie, by później okazało się, że nie mieliśmy racji a zachowanie dziecka było w pełni uzasadnione. To wszystko wymaga od rodzica umiejętności przyznania się do błędu i szczerej rozmowy z dzieckiem na ten temat.
  • Czy jesteś w stanie cieszyć się sukcesami twojego dziecka? Może brzmi to dziwnie, ale bywa, że nie jest to wcale takie proste jak się wydaje. Niektórzy rodzice, nieświadomie, mogą przejąć od dziecka chęć współzawodniczenia i stać się konkurencyjnym w stosunku do niego. W szczególności, gdy dziecko otrzymuje znaczące uznanie. Oznacza to, że rodzic dziecka, które jeździ bardzo dobrze może rozwodzić się nad drobnymi błędami i wytykać je przy każdej okazji.
  • Czy jesteś w stanie poświęcić czas swojemu dziecku? Niektórzy rodzice są bardzo zajęci, mimo że są zainteresowani i zaangażowani w uczestnictwo dziecka. Zachęcają i popierają jego pasje, ale nie starcza im czasu by w tym uczestniczyć. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest, by nigdy nie obiecywać dziecku więcej niż możemy zrealizować . Pytaj dziecko o jego treningi i doświadczenia łyżwiarskie i staraj się ze wszystkich sił  by być przynajmniej na kilku treningach .
  • Czy potrafisz pozwolić dziecku na podejmowanie własnych decyzji? Podejmowanie decyzji stanowi istotną część rozwoju każdej młodej osoby i jest prawdziwym wyzwaniem dla rodzica. Oznacza to, że mimo naszych sugestii , porad i naprowadzania, w granicach rozsądku, musimy pozwolić by dziecko poszło obrana przez siebie drogą. Wszyscy rodzice mają ambicje odnośnie swoich dzieci, ale muszą pogodzić się z faktem, że nie mogą uformować im życia według siebie. Uprawianie sportu przez dzieci jest dla rodziców namiastką i wprowadzeniem do większego procesu jakim jest dorastanie ich dzieci z czym wiąże się tzw. ‘odcinanie pępowiny’ .

WARTOŚCI IDĄCE Z TRENINGU JAZDY FIGUROWEJ

Twoje dziecko może bardzo dużo zyskać na udziale w zajęciach jazdy figurowej. Korzyści te są wynikiem wspólnego wysiłku pomiędzy trenerami i rodzicami. Korzyści te są nawet większe, gdy rodzice stawiają potrzeby swoich dzieci na pierwszym miejscu i odkładają swoje ego i chęć zwyciężania na bok. Poprzez uprawianie jazdy figurowej na lodzie twoje dziecko może :

 • Nauczyć się i docenić aktywny styl życia,
 • Rozwinąć wiarę w siebie, poczucie własnej wartości, pewność siebie, samodyscyplinę i zaufanie do własnych umiejętności poprzez doskonalenie i pokazywanie zdobytych umiejętności łyżwiarskich,
 • Nauczyć się panować nad stresem, działać pod presją i poddawać próbie emocjonalną i fizyczną równowagę,
 • Rozwinąć umiejętności towarzyskie z innymi dziećmi i ich rodzicami,
 • Nauczyć się kształtować swój sukces.